Vérzészavar
Vérzészavarnak nevezzük a szabályos időközönként jelentkező, átlagos mennyiségű vérzéssel járó mestruációs ciklusoktól eltérő állapotokat.
Formái
Kórosan rövid ciklusok (21 napnál gyakoribb menzesz)
Kórosan hosszú ciklusok (38 napnál ritkább menzesz)
Bő vérzéssel járó menstruáció
Közti vérzések (két menstruáció közötti kisebb, vagy nagyobb mennyiségű vérzés)
Kivizsgálás
A vérzés forrásának megtalálása
A vérzés származhat a szeméremtestről, hüvelyfalról, méhszáj felszínéről vagy a méh üregéből. Alkalmanként húgyúti és bélvérzések is nőgyógyászati eredetű vérzés gyanúját keltik.
Látható (organikus) rendellenességek kizárása
Méhnyak vagy méhtest polyp, kóros méh nyálkahártya megvastagodás, myoma, petefészek cysta, rosszul gyógyult császármetszés heg, méh fejlődési rendellenesség stb.
Labor vizsgálatok
Vérkép, véralvadás, anyagcsere vizsgálatok, vércukor terhelés, hormon vizsgálatok
Szövettani vizsgálat
Felszínen látható vérző szeméremtesti elváltozás, méhnyak-, vagy ultrahang vizsgálattal látható méhtest polyp eltávolítása, vaskos, vagy kóros szerkezetet mutató méh nyálkahártya mintavételezése szükséges beavatkozások, melyek diagnosztikus és esetenként terápiás értékkel is bírnak.
- Méhnyak polyp
Eltávolításuk ambuláns keretek között javasolt. Lecsavarás, vagy lecsippentés, valamint szükség esetén a nyakcsatorna curettage történik. Veszélytelen, minimális kellemetlenséggel járó rövid beavatkozás. - Méhtest polyp
Eltávolítása hysteroscoppal vagy klasszikus curettage útján történhet (általában altatásban) - Méh nyálkahártya szövettani vizsgálata
Hagyományosan a curettage-t javasoltuk, ma már rendelkezésre áll hatékony ambuláns mintavételi technika is. A Pipelle mintavétel során egy vékony, 2-2,5mm átmérőjű műanyag, fecskendőszerűen működő cső segítségével, a spirál felhelyezéshez hasonló módon a méh üregébe hatolunk és kellő mennyiségű szövetet szívunk ki. A beavatkozás csak kis kellemetlenséggel jár, szükség esetén többször is ismételhető. Amennyiben pontosabb vizsgáltra, van szükség hysteroscopiát vagy frakcionált curettage-t végzünk.
Kezelés
Leletektől függően, számos terápiás lehetőség jön szóba:
- Műtéti beavatkozás
- Ciklus rendezése hormonokkal, vagy hormontermelésre ható egyéb szerekkel, vitaminokkal
- Szénhidrát anyagcsere és testsúly rendezése diétával
- Cikluskontroll fogamzásgátlóval
- Erős vérzések rendezése fogamzásgátlóval, hormon tartalmú méhen belüli eszköz segítségével