Szeméremtesti viszketés
Akut vagy krónikus szeméremtesti viszketés rendkívül gyakori nőgyógyászati panasz. Az esetek többségében könnyen, jól felismerhető a panasz oka, azonban terápiára nem reagáló, vagy visszatérő tünetek esetén részletesebb kivizsgálásra van szükség.
Gombás fertőzés
A hüvely, vagy szeméremtest gombás fertőzésével élete során legalább egyszer szinte minden nő találkozik. A fertőzés hátterében leggyakrabban a Candida albicans gomba áll, mely normál hüvely és bélflóra alkotóként a nők többségében kimutatható. Tüneteket kóros elszaporodásuk esetén okoz, ilyenkor típusosan gyulladásos tünetek (szeméremtesti viszketés, irritáció, égő fájdalom) valamint nagyobb mennyiségű sűrű fehér váladék megjelenése jellemző. A gombák elszaporodásához vezethet bármilyen, az immunrendszer általános védekezőképességét rontó állapot, mint vírus fertőzés, menstruáció, cukorbetegség, de gyakran találkozunk vele antibiotikum kúrát követően is. Ismert, krónikus visszatérő gombás fertőzések hátterében genetikai hajlam is kimutatható. A gombás gyulladás kialakulása alapvetően nem fertőzés következménye, vagyis nem szükséges a szexuális partner kezelése. Lefolyását tekintve megkülönböztetünk akut és krónikus-recidiváló formákat. Krónikus-visszatérő panaszok esetén a klinikai kép jóval árnyaltabb lehet, a diagnózis felállítása sokkal nehezebb, gyakran csak gomba tenyésztéssel jutunk eredményre. Ebben a formában gyakrabban találkozunk non-albicans törzsekkel, melyek kevésbé érzékenyek a szokásos terápiára.
Kezelés a tünetek erősségétől, visszatérés gyakoriságától, a kórokozó fajtájától függ. Alapvetően helyi hatású gomba ellenes készítmények és szisztémás, vagyis szájon át alkalmazandó kezelések közül kell választanunk, melyek akut tünetek esetén egyenlő hatékonysággal bírnak, krónikus esetekben viszont szájon át történő kezelést érdemes választani azt is elhúzódó kezelés formájában. A heveny gyulladásos panaszok lecsengése sikeres kezelés esetén is 2-3 napot vesz igénybe, ezen időszakban szteroid tartalmú készítmények kiegészítő alkalmazása is indokolt lehet.
Ösztrogén hiány
Változó kort követően a tartós ösztrogén hiány következtében a hormon érzékeny nyálkahártyák, így a hüvelybemenet, húgycsőnyílás, hüvely területén sorvadásnak indulnak. Az elvékonyodott nyálkahártya érzékenyebb mind a mechanikus ártalmakra, mind a fertőzésekre. Ebben az életkorban a hüvelynek már nincs a termékeny korra jellemző lactobacillus flórája, mivel annak kialakulása szorosan kötődik az ösztogén hatáshoz. A hüvelyflóra ilyenkor a bőr és a végbél flórájának baktériumaiból áll. A hormonhiány irritációt, égő érzést, szeméremtesti viszketést okozhat. Az elvékonyodott bőr kaparása, dörzsölése könnyen mikro-sérülésekhez vezethet, mely terepet ad fertőzések kialakulásának is.
A kezelés alapja a helyi hormonpótlás, mely történhet hüvelykúp, és krém formájában. A helyi hatású készítmények minimálisan szívódnak csak fel, ezért érdemi szisztémás hatásuk nincs. Sajnos a kezelés kezdetben gyakran jár a tünetek felerősödésével (csípő, égő fájdalommal), ilyenkor fontos, hogy ne hagyják abba a kezelést, hanem fokozatosan felépítve a terápiát, kiegészítő kezelés segítségével jussanak túl az első kellemetlen időszakon.
Fertőzés esetén szükséges antiszeptikus hatású kezelés, szintén elsősorban helyi készítmények formájában.
Kontakt dermatitis (allergia)
A kültakaró bármely pontján kialakulhat allergiás eredetű bőrgyulladás. A szeméremtesten elsősorban direkt kontaktus útján kerül a szeméremtest bőréhez az allergiát kiváltó vegyület. A ruházat, elsősorban a fehérnemű anyaga, színezékei, a mosásukra használt mosó és öblítő szerek, a tisztálkodáshoz használt szappan, intim mosakodó, tisztasági termékek, mint intimbetét mind tartalmaznak olyan vegyületeket, melyek érzékeny egyénekben bőrgyulladáshoz vezetnek. A diagnózis felállítása sokszor nehéz, gyakori, hogy hosszas félrekezelés után sikerül csak rájönni a pontos kórokra. Negatív mikrobiológiai eredmények, viszketés, gyulladt bőr, atópiás bőrtípus keltheti fel a figyelmet, melyet allergia teszt és az allergén eliminációja, valamint a tünetek kezelésére helyi hatású szteroid készítmények a leghatásosabbak.
Lichen Sclerosus
Elsősorban változó kor után, de alkalmanként már fiatal korban is jelentkező, a szeméremtestet érintő, krónikus bőrbetegség. Jellemzője a hám megvastagodása, hyperkeratotikus elváltozása, ritkábban a bőr elvékonyodása, sérülékennyé válása. Tartósan fennálló, kezeletlen betegség a szeméremtest sorvadásához, redők elsimulásához, kisajkak megkisebbedéséhez, súlyos esetben szomszédos bőrterületek összetapadásához is vezethet. Kellemetlen szubjektív panasz a krónikus irritáció és szeméremtesti viszketés. A dörzsölés, vakarás következtében a bőr mechanikus károsodása típusos. A betegség pontos kóreredete ismeretlen. A diagnózis gyakran klinikai kép alapján felállítható, azonban sokszor csak szövettani vizsgálat (biopszia) vezet sikerre. Gyakori, hogy tévesen gombás fertőzésnek, vagy hormonhiányos állapotnak diagnosztizálják, és kezelik… sikertelenül.
Kezelése alapvetően szteroid készítményekre épül, melyeket fenntartó kezelés céljából fel lehet váltani szteroid jellegű készítményekkel. Fontos a gyulladáscsökkentő kezelés mellett a bőr folyamatos kezelése zsírozó, hidratáló krémekkel. A kezelés hatására a bőrelváltozások súlyossága jelentősen csökkenthető, a panaszok megszűntetetők, azonban a betegség legtöbbször nem múlik el, folyamatos fenntartó kezelésre szorul. Hosszan fennálló kórkép, különösen kezeletlen, krónikus gyulladás, daganat megelőző állapotok, majd valódi rosszindulatú daganatok kialakulásához vezethet.
Szeméremtesti daganat vagy rákmegelőző állapot
Lichen sclerosus, vagy HPV fertőzés talaján kialakuló rákmegelőző állapot, illetve daganat első tünete lehet a szeméremtest viszketése. Az érintett területen általában megvastagodás, növedék megjelenése, elszíneződés, vagy kifekélyesedés figyelhető meg. Minden gyanús elváltozás szövettani vizsgálata indokolt. A szükséges szövetmintát apró kimetszés (biopszia) útján nyerjük. A kimetszést leggyakrabban helyi érzéstelenítésben ambuláns beavatkozásként végezzük.